Jak przygotować przyczepę kempingową do sezonu - krok po kroku
Jeśli zadałeś sobie trud zimowania kampera, będziesz miał mniej pracy z przygotowaniami do wiosny. W przeciwnym razie cały proces zajmie nieco więcej czasu.
Krok 1: Wentylacja
Otwórz wszystkie drzwi i okna i przewietrz wnętrze. Jeśli kamper był szczelnie zamknięty od jesieni lub nawet lata, w środku będzie pachniało stęchlizną. Wystarczy jednak godzina intensywnego wietrzenia, by pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i wilgoci.
Krok 2: Odkurzanie i mycie wnętrza
Podczas wietrzenia możesz od razu zabrać się za pranie. Odkurz szafki, półki, miejsce pod łóżkiem i wyczyść każdy kąt. Niektóre owady, takie jak siedmiokropki, próbują ukryć się i hibernować przed zimą. Nie przeszkadza im ciemny kąt w przyczepie kempingowej, więc możesz mieć w środku kilku nieproszonych gości.
Ułatw sobie zadanie i zaopatrz się w środki czyszczące i usuwające nieprzyjemne zapachy z przyczepy kempingowej.
Krok 3: Zwrot materiału
Jeśli prawidłowo przezimowałeś swój kamper, na pewno zabrałeś do domu materace, koce, poduszki i inne tkaniny. Teraz wszystko, co musisz zrobić, to przenieść je z powrotem - rzucić poduszki i koce, zawiesić zasłony i zasłony oraz ułożyć poduszki. Jeśli jednak zostawiłeś wszystkie tkaniny w samochodzie, dobrze je przewietrz, wywietrz materac i wypierz co się da. W ten sposób pozbędziesz się stęchlizny.
W przypadku materacy i tkanin, których nie można prać, wypróbuj środek do usuwania zapachów tkanin.
Krok 4: Przygotowanie systemu wodnego
Następnym krokiem jest wyczyszczenie systemu wodnego. Do czyszczenia potrzebne będą specjalne produkty. Cały proces zajmuje pół dnia i odbywa się w pięciu etapach - czyszczenie, dezynfekcja, odkamienianie, płukanie i ponowne napełnianie.
Przeczytaj również, jak krok po kroku wyczyścić instalację wodną w przyczepie kempingowej.
Krok 5: Uruchomienie toalety chemicznej
Toaletę chemiczną należy napełniać odpowiednim środkiem chemicznym. Zbiornik na nieczystości wymaga niebieskiej lub zielonej (przyjaznej dla środowiska) chemii rozkładającej, która rozpuszcza fekalia
w zbiorniku i eliminuje nieprzyjemne zapachy. Wlej różowy środek chemiczny do zbiornika spłukującego lub bezpośrednio do muszli, co dezynfekuje muszlę, ułatwia spłukiwanie i dba o ruchome części toalety. Nie zapomnij również sprawdzić zapasu rozkładalnego papieru toaletowego do toalety chemicznej.
Nie masz wyboru? Przeczytaj artykuł o wyborze chemicznych środków toaletowych do toalet przenośnych i kasetowych.
Krok 6: Uruchomienie przepustnicy
Po zimie należy sprawdzić stan wszystkich węży, rur i zaworów gazowych. Sprawdź stan butli z propanem lub propanem-butanem i w razie potrzeby uzupełnij lub wymień puste butle na pełne. Przyda się do tego miernik poziomu gazu.
Jeśli wszystko jest w porządku, możesz podłączyć butle do urządzeń i sprawdzić, czy nie przeciekają. Czuły detektor gazu pomoże wykryć najmniejszy wyciek . Na koniec sprawdź, czy wszystkie urządzenia gazowe działają.
Krok 7: Ponowne podłączenie wbudowanego akumulatora
Podczas zimowania przyczepy kempingowej zaleca się odłączenie akumulatora trakcyjnego i przechowywanie go w suchym miejscu o stabilnej temperaturze, aby nie ucierpiał podczas mrozów. Następnie należy go ponownie podłączyć przed sezonem. Zanim to zrobisz, oczyść styki z korozji i brudu. Następnie naładuj akumulator i przetestuj światła, gniazda i wszystkie urządzenia.
Krok 8: Mycie powierzchni zewnętrznej
Gdy skończysz z wnętrzem, nadszedł czas, aby usunąć brud z zewnątrz. Jeśli wypolerowałeś już całą przyczepę jesienią i przez cały ten czas stała ona w garażu, wystarczy tylko zetrzeć kurz. W przeciwnym razie dobrze ją umyj, aby pozbyć się mchu, brudu i soli. Napraw skorodowane obszary
i pokryj całe nadwozie woskiem, aby ograniczyć osadzanie się brudu.
Krok 9: Przetestuj światła
Sprawdź również światła i kierunkowskazy. Zacznij od sprawdzenia wszystkich świateł po kolei. Najlepiej robić to parami. Jeśli znajdziesz pęknięte lub uszkodzone, wymień je na nowe. Dostępne są zamienne reflektory, światła obrysowe i światła tylne.
Krok 10: Sprawdzenie opon
W przypadku kamperów i przyczep kempingowych opony należy wymieniać co pięć lat. Najpierw należy dokładnie obejrzeć wszystkie opony, szukając pęknięć i wybrzuszeń. W razie ich stwierdzenia należy jak najszybciej wymienić oponę. Następnie należy zmierzyć głębokość bieżnika i sprawdzić ciśnienie.
ciśnienie w oponach. Prawidłowe wartości można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu. W razie potrzeby napompuj oponę.
Krok 11: Status dokumentu
Na koniec sprawdź dokumenty swojego kampera. Sprawdź ważność certyfikatu MOT, emisji spalin i obowiązkowego ubezpieczenia. Usuń starą winietę z przedniej szyby i kup nową.
Przed pierwszą podróżą przeszukaj swoją pamięć, aby sprawdzić, czy nie przeoczyłeś czegoś w zeszłym roku lub sprawdź listę najbardziej przydatnych pomocników do przyczep kempingowych.