Co zrobić przed zimą, żeby nie płakać na wiosnę?
Wielu naszych klientów korzysta z przyczepy kempingowej przez cały rok i wyjeżdża z nią na zimowe wakacje. Jednak nie wszyscy z nas są takimi poszukiwaczami przygód i wolą uśpić przyczepę na zimę. O czym nie powinniśmy zapominać podczas zimowania?
- Dokładne czyszczenie = połowa sukcesu. Dokładnie umyj przyczepę wewnątrz i na zewnątrz, po zimie będzie tylko gorzej.
- Opróżnij i wyczyść zbiornik wody, rury i nagrzewnicę, a także system odprowadzania wody.
- Odłącz bombę gazową i całą elektronikę. Umieść akumulator w ciepłym, suchym miejscu.
- Wyczyść i zaimpregnuj markizę. Zapoznaj się z wcześniejszym artykułem Honzy Bordovsky'ego, aby zobaczyć, jak to zrobić!
- Wybierz odpowiednie miejsce do zaparkowania przyczepy kempingowej. Jeśli ma to być na zewnątrz, koniecznie potrzebujesz plandeki.
Mamy wyczyszczone, gdzie możemy zaparkować przyczepę?
Wybór miejsca nie powinien być lekceważony, pamiętaj, że przyczepa kempingowa może stać przez 4-5 miesięcy, więc unikaj błotnistego podłoża lub wysokiej trawy. Zamknięty, zadaszony i wentylowany obszar, taki jak garaż, jest idealny. Jeśli nie masz takiej luksusowej opcji, dobrze sprawdzi się plandeka ochronna. Bądź jednak ostrożny z wyborem! Tanie plandeki nie zapewniają wentylacji i zatrzymują wilgoć, co prowadzi do powstawania mchu i pleśni. Z naszego doświadczenia polecamy plandekę HTD, którą posiadamy w kilku różnych rozmiarach do przyczep kempingowych, kamperów czy vanów. Inwestycja, która zwraca się z każdym dniem.
Zadaniem, o którym zapomina większość właścicieli przyczep kempingowych, jest przygotowanie opon, którym nie służy długie stanie i promienie UV. Przed zimowaniem warto napompować opony do pożądanego ciśnienia. Niewielkie nieszczelności są dość powszechne, więc należy pamiętać o sprawdzaniu i ponownym pompowaniu opon od czasu do czasu w okresie zimowym. Podczas procesu ponownego pompowania należy sprawdzić wiek, wzór i pęknięcia. Zalecamy pokrycie opon folią, którą można znaleźć tutaj.
Woda? Jedzenie? Wszystko usuń!
Bezwzględnie konieczne jest opróżnienie wszystkich zbiorników na wodę, czyli zarówno czystą, jak i zużytą. Nie zapomnij o wodzie w rurach i kranach. W przyczepach kempingowych z prysznicem nie zapomnij zdemontować węża prysznicowego i spuścić z niego wodę. Podobnie, nie zapomnij zdemontować i wylać wody z filtra wody. Najlepiej dbaj o swoją przyczepę kempingową, stosując płyn niezamarzający, który jest również dobry do toalet chemicznych. Uszczelnij i odłącz butlę gazową. Jeśli masz gdzie ją umieścić, najlepiej przechowywać ją w ciepłym, suchym miejscu.
Zalecamy również odkurzenie i umycie całej kabiny. Brud łatwo przekształci się w pleśń, a resztki jedzenia prędzej czy później przyciągną gryzonie. W celu dokładnego przezimowania należy również usunąć przyprawy i aromaty, które przyciągają owady. Umyj i opróżnij lodówkę i pozostaw ją otwartą. Pozostaw również otwarte szuflady i szafki. Celem jest recykling powietrza i zapobieganie pleśni.
Pokonaj wilgoć i nie zapomnij o akumulatorze
Pozostaniemy przy recyklingu powietrza i wilgoci, chcemy temu zapobiec w jak największym stopniu. Rozważ zakup pochłaniacza wilgoci. Wszystko, co potrzebne, mamy w magazynie.
PORADA DLA CARAWANINGOWCÓW:
Nie zapomnij podnieść materacy i pozwolić im oddychać. Nie spuchną, nie zawilgotnieją, a Ty pozbędziesz się pleśni i roztoczy!
Pomyśl również o tym, aby nie dopuścić do całkowitego rozładowania akumulatora, ponieważ znacznie skrócisz jego żywotność. Utwórz przypomnienie w telefonie i ładuj akumulator co 4-6 tygodni. Suche i ciepłe środowisko zrobi mu dobrze.