Jak prawidłowo zimować przyczepę kempingową?
Sezon dobiegł końca i zbliża się zima. Dla miłośników niezależnych podróży jest to czas na zimowanie przyczepy kempingowej. Dla tych, którzy nie wiedzą, jak przygotować przyczepę kempingową do zimy, oto przewodnik. Rzućmy okiem!
Woda może być prawdziwym utrapieniem
Po pierwsze, ważne jest opróżnienie i wyczyszczenie rur, zbiornika i bojlera. Opróżnianie jest bardzo ważne, ponieważ po zamarznięciu woda może rozszerzyć się na tyle, aby uszkodzić system dystrybucji wody. Podkreślamy, że ten krok musi być wykonywany konsekwentnie, ponieważ nawet bardzo mała ilość wody wystarczy, aby przygotować się na przykrą niespodziankę przed kolejnym sezonem.
Nie zapomnij zdemontować węża prysznicowego i filtra wody, aby usunąć wodę, dzięki czemu będziesz mógł nadal korzystać z tych produktów po najmroźniejszej zimie.
Jeśli chcesz uniknąć dokładnego opróżniania, możesz użyć środka przeciw zamarzaniu, który jest przeznaczony do systemów wody pitnej. Mieszanki te zapewniają, że woda nie zamarznie, więc nie musisz się martwić o uszkodzenie różnych elementów systemu hydraulicznego.
Co z gazem i elektrycznością?
Konieczne jest odłączenie butli gazowej od przyczepy kempingowej i całej elektroniki. Akumulator trakcyjny i butlę należy przechowywać w suchym i ciepłym miejscu. Nigdy nie dopuszczaj do całkowitego rozładowania akumulatora. Spowoduje to znaczne skrócenie jej żywotności, a w najgorszym przypadku może ją nieodwracalnie uszkodzić. Akumulator należy ładować mniej więcej co 4 do 6 tygodni.
Czystość w połowie przyczepy kempingowej
Równie ważnym krokiem w ratowaniu mobilnego domu przed zimową przerwą jest sprzątanie. Odkurz i umyj mopem całe wnętrze. Kurz i brud przyczyniają się do powstawania niechcianej pleśni. Pozostaw lodówkę, szafki i szuflady otwarte. Zapewni to cyrkulację powietrza i zmniejszy ryzyko rozwoju pleśni. Nie zapomnij usunąć jedzenia z przyczepy. Jedzenie może przyciągać małe szkodniki, takie jak gryzonie lub owady.
Innym problemem przyczyniającym się do powstawania pleśni jest wilgoć. Można temu zaradzić za pomocą pochłaniacza wilgoci (najlepiej umieszczonego w środku przyczepy kempingowej) i wspomnianych wcześniej środków cyrkulacji powietrza.
Następna w kolejności jest strona zewnętrzna. Mamy w ofercie wiele produktów, które pomogą Ci umyć zewnętrzną część przyczepy. Po hibernacji nieusunięty brud prawie nigdy nie wydostaje się na zewnątrz. Zwróć również uwagę na markizę. Ona również wymaga opieki, zobacz artykuł na naszej stronie internetowej.
Gdzie zaparkować przyczepę kempingową?
Najlepiej byłoby przechowywać przyczepę kempingową w garażu. Niestety, nie każdy ma taki luksus. Nie rozpaczaj, na to też mamy rozwiązanie. Będziesz musiał zostawić przyczepę kempingową na zewnątrz. Jeśli możesz, zostaw przyczepę kempingową na utwardzonym terenie. Po pewnym czasie przyczepa kempingowa może zacząć wbijać się w ziemię. Specjalne plandeki chronią przyczepę kempingową przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.
Dzięki naszemu bogatemu doświadczeniu wiemy, że wysokiej jakości plandeki HTD są idealne do tego celu. Są one produkowane w różnych rozmiarach i mogą być stosowane zarówno w przyczepach kempingowych, jak i kamperach. Plandeka chroni przyczepę kempingową przed brudem, deszczem, śniegiem i mchem. Przed założeniem plandeki zaleca się umieszczenie pianki lub styropianu na dachu, aby plandeka nie przykleiła się do dachu. Zapewni to odpływ wody i zapobiegnie osadzaniu się wilgoci pod plandeką.
Ostatnią rzeczą do zrobienia jest ochrona opon. Sprzedajemy pokrowce na koła, które chronią je przed promieniami UV. Przed zimowaniem napompuj je do wymaganego ciśnienia. Opony przyczepy kempingowej muszą być od czasu do czasu pompowane, ponieważ ciśnienie często zmienia się z powodu zmian temperatury.