Zasady bezpiecznego korzystania z gazu w przyczepie kempingowej
Jednym z najczęściej poruszanych tematów wśród właścicieli przyczep kempingowych jest prawidłowa i bezpieczna instalacja rur gazowych i urządzeń gazowych. Gaz w przyczepie kempingowej jest bardzo przydatnym narzędziem, ponieważ służy do zasilania lodówek, grzejników, kuchenek i innych urządzeń. Jednak gaz może być również bardzo niebezpieczny, jeśli nie zostanie prawidłowo podłączony. Nawet jeśli w przeszłości doszło do wielu wypadków związanych z gazem w przyczepach kempingowych, niektórzy ludzie przy zakupie urządzeń i akcesoriów gazowych, nie przyjmują rad specjalistów, dosłownie ryzykując życiem swoim i innych.
Dlatego w tym artykule przyjrzymy się gazowi w przyczepie kempingowej po kolei - od skrzynki gazowej, przez regulator gazu, rury gazowe, po urządzenia gazowe.
Niezależnie od poniższych zaleceń, zawsze obowiązuje zasada, że jeśli nie znasz się na gazie, lepiej skonsultuj się z doświadczonymi profesjonalistami.
Gdzie i jaki gaz kupić?
Tylko butle gazowe z pompą gazową są przeznaczone do użytku w przyczepach kempingowych - nie należy ich mylić z butlami z pompą w fazie ciekłej, takimi jak te używane w wózkach widłowych. Butle gazowe można dziś kupić niemal wszędzie, czy to na stacjach benzynowych, w sklepach hobbystycznych, czy w innych wybranych sklepach. Zalecamy, aby zawsze kupować wyłącznie szczelne butle gaz owe od zaufanych dostawców, takich jak Kralupol lub Flaga, którzy gwarantują jakość i bezpieczeństwo.
i bezpieczeństwo, a wręcz przeciwnie - unikać nieuszczelnionych butli od tandetnych sprzedawców, które mogą być w niezadowalającym stanie i mogą zawierać gaz niskiej jakości.
Niektórzy właściciele przyczep kempingowych wolą tankować bezpośrednio z dystrybutorów LPG na stacjach benzynowych zamiast wymieniać puste butle gazowe. Ta metoda jest nie tylko zabroniona i wiąże się z wysoką grzywną, ale może być bardzo niebezpieczna, zwłaszcza jeśli butla zostanie przepełniona. Więcej informacji na temat napełniania butli gazowych można znaleźć w naszym artykule Błędy podczas napełniania butli gazowych w przyczepach kempingowych. Do przyczep kempingowych najlepiej nadają się butle wypełnione tak zwanym czystym propanem.
Butle gazowe w przyczepie kempingowej
Każda przyczepa kempingowa jest wyposażona w przednią skrzynkę do przechowywania butli gazowych. Skrzynka ta jest oddzielona od części mieszkalnej i przeznaczona wyłącznie do przechowywania butli gazowych. Oprócz butli, skrzynka zawiera również reduktor gazu i zawory szybko zamykające. Każda skrzynka gazowa przyczepy kempingowej musi być wyposażona w odpowietrznik, aby w przypadku wycieku gaz mógł opuścić przyczepę kempingową. Ze względu na fakt, że propan-butan jest cięższy od powietrza i w przypadku wycieku będzie opadał w dół, odpowietrznik zawsze znajduje się w podłodze.
W skrzyni nie powinno znajdować się nic, co mogłoby spowodować iskrzenie (urządzenia elektryczne, światła, baterie), a butle powinny być w jak największym stopniu zabezpieczone przed niepożądanym przemieszczaniem się podczas podróży. Należy pamiętać, że butle gazowe muszą być zawsze ustawione pionowo, tj. z zaworem skierowanym do góry. W przeszłości spotykaliśmy się nawet z klientami, którzy chcieli przechowywać butle poziomo
ze względu na ograniczoną przestrzeń. Jeśli więc ktoś powie ci, że butle mogą być przechowywane poziomo
poziomo, nie słuchaj go, ponieważ nie wie nic o gazie w przyczepie kempingowej.
Regulator gazu
Wybór odpowiedniego reduktora ciśnienia gazu jest często zadawanym pytaniem przez naszych klientów, zwłaszcza tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z caravaningiem. Żaden specjalista nie spadł z nieba i zawsze lepiej jest zapytać, niż kupić coś nieodpowiedniego i potencjalnie niebezpiecznego.
Obecnie możemy znaleźć reduktory gazu o ciśnieniu 30 mbar (najczęściej spotykany typ) lub 50 mbar. Ciśnienie gazu musi być zawsze takie samo jak ciśnienie robocze urządzenia gazowego
w przyczepie kempingowej - reduktor gazu 50 mbar nie może być używany do lodówki o ciśnieniu roboczym 30 mbar
i odwrotnie. Chociaż żadna z tych kombinacji nie jest prawidłowa ani bezpieczna, najgorsza kombinacja to
reduktor 50 mbar i urządzenie 30 mbar.
Niestety w tym przypadku często spotykamy się z argumentami typu"ale mój kolega Lojza robi to w ten sposób
ma to w swojej przyczepie i działa bez zarzutu, więc ja też chcę tak mieć". Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich jest zawsze na pierwszym miejscu, więc zamiast laika, skorzystaj z porady ekspertów, którzy naprawdę znają się na rzeczy.
porady ekspertów, którzy naprawdę wiedzą, o czym mówią.
Oprócz wspomnianego ciśnienia, należy zawsze wybierać reduktor gazu w oparciu o to, czy jest on przeznaczony do użytku na zewnątrz, czy też nadaje się do skrzynki w przyczepie kempingowej. Jeśli chcesz korzystać z urządzeń gazowych w przyczepie kempingowej
podczas jazdy (najczęściej jest to ogrzewanie), należy zakupić MonoControl ze zintegrowanym czujnikiem zderzeniowym, który jest zatwierdzony do użytku podczas jazdy. W przypadku zderzenia automatycznie odcina on dopływ gazu
aby zapobiec jeszcze większemu wypadkowi.
Oprócz standardowych reduktorów gazu można również znaleźć tak zwany DuoControl, który jest podłączony do dwóch butli gazowych i automatycznie rozpoczyna pompowanie z drugiej butli, gdy tylko w pierwszej skończy się gaz. Oferujemy również DuoControl w wersji zatwierdzonej do pracy podczas jazdy. Sterowniki gazowe MonoControl i DuoControl zostały opisane bardziej szczegółowo w tym artykule. W przypadku każdego urządzenia gazowego należy zawsze najpierw sprawdzić, czy jest ono zatwierdzone do pracy podczas jazdy!
Dystrybucja gazu w przyczepie kempingowej
Ogólna zasada dotycząca dystrybucji gazu w przyczepach kempingowych mówi, że im mniej węży, tym lepiej. Z biegiem czasu węże gazowe mogą pęcznieć, przebijać się lub ścierać, co może powodować wycieki gazu. Dlatego wąż powinien zawsze przebiegać tylko od reduktora do stalowej rury, gdzie gaz jest następnie kierowany przez zawory szybkozamykające dalej do przyczepy kempingowej do poszczególnych urządzeń. Precyzyjne rury stalowe o średnicy 8 mm są najczęściej używane do dystrybucji gazu w przyczepie kempingowej.
Należy regularnie sprawdzać stan przewodów gazowych
i wymieniać go, jeśli jest zużyty. Podobnie, należy zawsze wymieniać wąż po upływie daty ważności zalecanej przez producenta, niezależnie od jego stanu.
Urządzenia gazowe
Jak wspomniano we wstępie, najpopularniejszymi urządzeniami gazowymi w przyczepach kempingowych są grzejniki, lodówki, kuchenki i piekarniki. Każde z tych urządzeń powinno mieć optymalną wentylację, aby w przypadku wycieku gaz mógł się ulotnić, podobnie jak gazy spalinowe. Pamiętaj, aby nigdy nie zakrywać kratek wentylacyjnych urządzeń gazowych, nawet zimą, gdy zimne powietrze wpływa przez nie do przyczepy kempingowej! Jeśli urządzenie gazowe zaczyna zachowywać się nienormalnie po pewnym okresie użytkowania, najlepiej odłączyć je od zasilania gazem i skontaktować się z ekspertami.
Detektory gazu
Detektora gazu zdecydowanie nie powinno zabraknąć w każdej przyczepie kempingowej. Nie tylko zapewnia wczesne ostrzeżenie o wycieku propanu-butanu lub tlenku węgla, ale niektóre detektory wycieku gazu są również w stanie wykryć tak zwane gazy narkotyczne (K.O.), które złodzieje
usypiają załogę w nocy, a następnie okradają przyczepę kempingową. Wybór odpowiedniego detektora gazu został omówiony w naszych starszych, ale wciąż aktualnych artykułach Gazy, ich wykrywanie i oddziaływanie oraz Detektory gazu .
i ich oddziaływanie oraz Detektory gazu.
Dla pełnej ochrony przyczepy kempingowej polecamy detektor gazu Caratec CEA100G, który chroni przed
propanem-butanem, gazami narkotycznymi i tlenkiem węgla
zapewniając tym samym pełną ochronę. Innym doskonałym wyborem jest detektor Trigas Alarm, który zapewnia doskonałą ochronę przed wyciekami
propanem-butanem i gazami K.O., ale nie zapewnia ochrony przed tlenkiem węgla.
Kontrola gazu w przyczepie kempingowej
Obecnie inspekcja gazowa przyczepy kempingowej jest obowiązkowa raz na 3 lata, ale tylko dla tych, którzy mają przyczepę kempingową zarejestrowaną na firmę; osoby prywatne nie podlegają temu obowiązkowi. Uczciwa inspekcja gazowa obejmuje sprawdzenie funkcjonalności urządzeń gazowych, stanu węży, rur gazowych i regulatora. Kontrola obejmuje również tzw. test ciśnieniowy w celu wykrycia wszelkich wycieków gazu.
Choć wielu właścicieli przyczep kempingowych bagatelizuje inspekcję gazową i uważa ją za zbędną, to właśnie dzięki niej można w porę wykryć i skorygować różne niedociągnięcia techniczne urządzeń gazowych i dystrybucji gazu w przyczepie kempingowej. Ważna inspekcja gaz owa przyczepy kempingowej jest wymagana przez niektóre z bardziej luksusowych kempingów (zwłaszcza za granicą).
za granicą), a jeśli go nie dostarczysz, mogą nie zezwolić na przyczepę kempingową na ich terenie.