Co sprawdzić w przyczepie kempingowej przed sezonem?
Długie oczekiwanie dobiegło końca! Po długich, mroźnych miesiącach, zima powoli, ale nieubłaganie ustępuje, a zamiast niej nadchodzi wiosna. Wraz z wiosną nadchodzi również nadchodzący sezon, w którym większość karawaningowców ponownie wyruszy w drogę, zarówno krajową, jak i zagraniczną. Chociaż jest oczywiście wielu zimowych caravaningowców, większość z nich wyruszy w drogę dopiero wraz z nadejściem pierwszych dni wiosny. Specjalnie dla nich powstał ten artykuł, w którym krótko podsumowujemy najbardziej podstawowe przygotowania do nowego sezonu. Po długim zimowym śnie, Twoja przyczepa kempingowa również zasługuje na odpowiednią opiekę, aby zapewnić Ci przytulny dom na drodze :-)

Wilgoć i zapach
Ogólnie zaleca się regularne wietrzenie przyczepy kempingowej, jeśli nie jest ona używana przez dłuższy czas. Niestety, nadal istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaniesz "przywitany" przez wilgoć, której towarzyszy nieprzyjemny zapach stęchlizny. Problem ten można rozwiązać poprzez dokładne wietrzenie. Jeśli nieprzyjemny zapach nie ustępuje, należy podjąć odpowiednie działania. Przede wszystkim należy znaleźć źródło wilgoci/pleśni, a następnie zająć się nim. Z pewnością znajdziesz je za pomocą zmysłu węchu.
Dokładnie sprawdź wnętrze przyczepy kempingowej i zwróć szczególną uwagę na różne wąskie szczeliny między meblami, narożniki, ale także okna, drzwi itp. Topniejące resztki jedzenia, które dostały się w trudno dostępne miejsca, również mogą być źródłem nieprzyjemnego zapachu. Osuszacz powietrza może znacznie ułatwić walkę z wilgocią. Podczas przeglądu przyczepy kempingowej warto również zwrócić uwagę na uszkodzone uszczelki, które wymagają naprawy.
Woda w przyczepie kempingowej
Przed wyruszeniem w drogę należy przygotować zbiornik wody i cały system wodny przyczepy kempingowej. Możesz sprawdzić, czy działa prawidłowo, po prostu napełniając zbiornik, a następnie otwierając wszystkie krany. Drugim krokiem jest dokładne wyczyszczenie, aby woda w przyczepie kempingowej nie była szkodliwa dla zdrowia. Świetnym narzędziem jest zestaw Certibox, który dokładnie czyści cały układ wodny przyczepy kempingowej w trzech krokach.
Jest prosty w użyciu, ale dość czasochłonny (czyszczenie zajmuje praktycznie cały dzień) i powinien być wykonywany co najmniej dwa razy w roku. Innym doskonałym narzędziem zapewniającym czystą wodę
w przyczepie kempingowej jest srebrna gąbka Silvertex, którą wystarczy wrzucić do zbiornika i pozwolić jej działać. Gąbka jest całkowicie przyjazna dla zdrowia, nie zawiera chloru i działa przez cały rok.

Opony
Podobnie jak w przypadku opon samochodowych, należy sprawdzić ich ogólny stan i upewnić się, że są odpowiednio napompowane. W szczególności należy zwrócić uwagę na wszelkie pęknięcia, zadrapania, zużycie bieżnika itp. Opony do przyczep kempingowych i kamperów należy wymieniać co najmniej raz na 5 lat.

Akumulator pokładowy
Wiosenne przygotowania obejmują również ponowne podłączenie akumulatora pokładowego, który na czas zimowania należy zdemontować i przechowywać w suchym, zabezpieczonym przed mrozem miejscu. Akumulator powinien być naładowany przez zimę, w przeciwnym razie należy dać mu kilka dni na naładowanie.
Nie zapomnij wyczyścić styków akumulatora specjalnym środkiem czyszczącym. Sprawność baterii trakcyjnej można sprawdzić, na przykład włączając światła lub pompę. Jeśli bateria była odpowiednio pielęgnowana przez zimę, na wiosnę powinna być w pełni sprawna.
Wyposażenie bezpieczeństwa
Dla własnego bezpieczeństwa sprawdź wyposażenie bezpieczeństwa w przyczepie kempingowej. Sprawdź, czy wszystkie zamki i alarmy działają i czy syreny alarmowe są nadal słyszalne. Jeśli nie, wymień je lub zorganizuj ich naprawę. Jeśli posiadasz urządzenie śledzące, dobrym pomysłem jest przejechanie przyczepą kempingową kilka kilometrów od miejsca postoju, aby sprawdzić, czy urządzenie nadal działa.
Sprawdź swoją apteczkę pierwszej pomocy, uzupełnij brakujące elementy i wymień przeterminowane. Sprawdź żywotność gaśnicy i działanie czujników dymu.

Światła
W pełni działające światła są niezwykle ważne dla bezpieczeństwa Twojego i innych użytkowników dróg - nie lekceważ znaczenia sprawdzania ich stanu.
Przed podłączeniem przyczepy kempingowej do pojazdu należy również sprawdzić, czy wtyczka jest sprawna .
Po podłączeniu przyczepy kempingowej sprawdź poszczególne światła. Zwróć uwagę na wszelkie usterki.
Wielkie wiosenne sprzątanie
Równie ważną częścią wiosennych przygotowań jest wielkie sprzątanie przyczepy kempingowej. Najczęstszymi problemami są pleśń i nieprzyjemne zapachy stęchlizny wewnątrz przyczepy kempingowej. Kłopotliwe mogą być
zapomniane, zepsute jedzenie itp. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele specjalnie opracowanych środków czyszczących do czyszczenia zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni przyczep kempingowych i kamperów. Więcej informacji
o konkretnych produktach.
Jeśli odpowiednio przygotowałeś swoją przyczepę kempingową na zimę, nie powinieneś mieć większych problemów z przywróceniem jej do życia. Jeśli jednak podczas przygotowań odkryjesz poważniejszy problem, którego nie będziesz w stanie rozwiązać samodzielnie, skontaktuj się ze specjalistycznym serwisem.
