Dni stają się coraz krótsze🍁🍂🍁 a wraz z nimi czas na spokojną zimę. Nie zostawiaj zakupu plandeki na ostatnią chwilę. ⏱️

Szukaj akcesoriów, części, marek,...
Wszystkie kategorie

Szukaj

Szukaj akcesoriów, części, marek,...

Zimowy kemping: jak przygotować się na zimę w przyczepie kempingowej

25.12.23 Wskazówki dotyczące podróży

Udostępnij



Zimowy kemping: jak przygotować się na zimę w przyczepie kempingowej

10 przydatnych wskazówek dotyczących zimowego biwakowania w przyczepie kempingowej i kamperze

Czy zdecydowałeś, że po letnim kempingu nadszedł czas, aby wypróbować wersję zimową? Mamy dla Ciebie 10 wskazówek, o których powinieneś pamiętać, wybierając się na kemping kamperem w mroźne dni. Szkoda byłoby zostawiać kampera bezczynnie przez pół roku w zimnych miesiącach. Zimowe wakacje wymagają więcej przygotowań i planowania. Wskazane jest, aby zarezerwować kemping z dużym wyprzedzeniem, ponieważ nie wszystkie kempingi są otwarte zimą, a miejsca są szybko rezerwowane. Ważne jest również zabezpieczenie gazu. Wymiana lub napełnianie butli gazowych ma kluczowe znaczenie.

Dowiedz się z wyprzedzeniem o udogodnieniach w miejscu, do którego chcesz się udać na wakacje. Wcześniejsze zaplanowanie trasy ułatwi ci życie. Biwakowanie zimą jest jak wiele innych rzeczy w życiu, których warto spróbować. Na udany początek sezonu zimowego, oto najlepsze sztuczki i wskazówki, jak cieszyć się zimową zabawą. Zapewniamy wgląd w prawidłową wentylację, ogrzewanie, zapewnienie elektryczności, gazu, wody i praktycznego wyposażenia kampera. Może i Ty będziesz cieszyć się wspaniałymi wycieczkami po śniegu.

1. Ogrzewanie jest ważnym krokiem w walce z pleśnią.

Jeśli wybierasz się w podróż, zaleca się ogrzanie kampera przynajmniej na chwilę przed wyjazdem, pamiętając o otwarciu wszystkich schowków. Zapobiegnie to kondensacji, która może gromadzić się w przyczepie kempingowej podczas dłuższego przestoju. Idealnym sposobem na to jest użycie osuszacza powietrza, który można znaleźć w naszym sklepie internetowym oraz w naszym sklepie w Baworach!

2. Zwróć szczególną uwagę na wodę. Jej zamarznięcie może uszkodzić sprzęt!

Jak wspomniano, ogrzewamy również w ciągu dnia, aby zapobiec zamarzaniu wody w rurach, syfonach i kranach. Ale co ze zbiornikami czystej i zużytej wody? Nowoczesne pojazdy często wyposażone są w elementy grzewcze, które zapobiegają zamarzaniu wody w tych zbiornikach. Oczywiście wszystko zależy od lokalizacji zbiorników. Ujemne temperatury mogą stwarzać poważne problemy z rurami wodociągowymi. Tworzący się lód może powodować pękanie rur, pękanie uszczelek, a nawet uszkodzenie pomp. 

Dlatego ważne jest, aby podczas nieobecności w samochodzie utrzymywać temperaturę ogrzewania na poziomie co najmniej 10°C. Aby zabezpieczyć się przed mrozem, samochód musi być wyposażony w zawór bezpieczeństwa (zwany zaworem spustowym Frost Control), który uwalnia wodę z bojlera, gdy temperatura wewnętrzna samochodu spadnie do 3°C. Ma to zapobiec uszkodzeniu najcenniejszej części układu wodnego, czyli bojlera. Należy jednak pamiętać, że reszta układu wodnego nie jest objęta tym zabezpieczeniem. Jeśli masz wąż lub rurkę, której żywotność dobiega końca, wymień ją. 

Mogą one pękać jeszcze bardziej w ujemnych temperaturach i powodować wiele niedogodności. W niektórych przypadkach można zainstalować podgrzewacz rur, aby zapobiec zamarzaniu wody w systemie. Bardzo ważne jest, aby w zbiorniku na nieczystości znajdował się produkt zapobiegający zamarzaniu jego zawartości. W przypadku przyczepy zaleca się pozostawienie otwartego zbiornika na ścieki i gromadzenie wody w zewnętrznym pojemniku. Pojemnik ten należy opróżniać po każdym użyciu, aby zapobiec zamarzaniu wody. Najbardziej optymalne jest posiadanie podgrzewanego zbiornika na nieczystości. Jeśli to możliwe, należy używać płynu niezamarzającego.

3. Warto stosować zimowe osłony lodówki.

Należy pamiętać o stosowaniu zimowych osłon na lodówkę. Zapewni to jej prawidłowe działanie w chłodniejsze dni. Przez kratkę lodówki do wnętrza samochodu może dostawać się dużo zimnego powietrza. Jeśli zbyt dużo zimnego powietrza dostanie się do lodówki, może to negatywnie wpłynąć na jej funkcjonalność i zwiększyć zużycie paliwa.

4. Ciepło jest najważniejsze dla komfortu w zimie!

Aby zmaksymalizować zatrzymywanie ciepła w przyczepie kempingowej lub kamperze, zalecamy dokładne zaizolowanie przedniej i bocznych szyb kabiny, gdzie występują największe straty ciepła. Sama kabina kampera nie jest w żaden sposób izolowana! Musimy więc pomóc sobie sami. Oferujemy różne zewnętrzne "kurtki" do kabin. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie zewnętrznej "pełnej kabiny", która zakrywa nie tylko okna, ale także przednią maskę. Tańsze opcje zakrywają tylko przednie i boczne okna od zewnątrz. Wiemy, że wkładka termiczna pozwoli zaoszczędzić co najmniej 30% gazu.

5. Markizy nie tylko chronią przed słońcem.

Jeśli używasz markizy, dobrym pomysłem jest ustawienie na niej jak największego nachylenia. Zapobiegnie to uszkodzeniu markizy przez gromadzący się śnieg. Alternatywnie można wzmocnić markizę krokwią.

6. Markiza zauważalnie powiększy przestrzeń mieszkalną.

Markizy całoroczne lub zimowe różnią się od zwykłych markiz kształtem, wzmocnioną konstrukcją, większym nachyleniem dachu i mocniejszym materiałem. Służą jako ochrona obszaru przed drzwiami, jako miejsce do przechowywania sprzętu sportowego lub jako miejsce do zmiany odzieży. Najlepiej sprzedają się namioty o wymiarach około dwóch metrów. Taki namiot jest zawieszony na szynie namiotowej i uszczelniony do ściany przyczepy kempingowej za pomocą piankowych poduszek. Uwaga, poduszki nie zawsze są w zestawie.

7. Śnieg jest przyjemny, ale ciężki.

Jeśli podczas kempingu pada śnieg, gratulujemy doskonałej atmosfery na kempingu, ale ważne jest, aby regularnie usuwać śnieg z dachu. Powierzchnia dachu jest większa niż mogłoby się wydawać, a śnieg może być dość ciężki. Dlatego dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą składanej drabiny lub wystarczająco wysokiego krzesła, aby dostać się na dach. Warto też mieć pod ręką dużą, długą miotłę, która ułatwi odśnieżanie. 

Uwaga! Jest jeszcze jedna niedogodność związana ze śniegiem, a mianowicie niewystarczająco długi przewód kominowy. Dlatego oferujemy przedłużenie komina firmy Truma, które prowadzi przewód kominowy wystarczająco wysoko, aby zapobiec zablokowaniu komina przez śnieg. Zestaw zawiera 4 elementy przedłużające o maksymalnej długości 45 cm.

8. Gaz jest dobrym sługą, ale złym panem. Ogrzewa, chłodzi i gotuje, ale może być również niebezpieczny!

Zużycie gazu gwałtownie wzrasta zimą! Wynika to z faktu, że samochód nagrzewa się dość mocno w ciągu dnia. W kamperze lub przyczepie kempingowej oczywiście ogrzewamy nawet wtedy, gdy jesteśmy poza domem. Wszystko po to, aby woda w zbiornikach i kranach nie zamarzła. Jednocześnie miło jest nam wszystkim wrócić z podróży do przyjemnie ogrzanego kampera, w którym możemy na przykład wysuszyć pranie podczas naszej nieobecności. Najprawdopodobniej zużyjesz butlę z gazem w ciągu zaledwie 4 dni! Na dłuższe zimowe wyprawy kempingowe zalecamy co najmniej 2 pełne butle gazu, a być może nawet trzy. Czasami nie jest to łatwe do wyliczenia. Zależy to od kraju, do którego się wybierasz. 

Warto pamiętać, że butle gazowe zakupione za granicą mają inne połączenia niż tutaj. Przydatny może być zatem zestaw adapterów euro z najważniejszymi typami połączeń. Popularnym żartem podróżników jest to, że butle gazowe są tak zwane "timed". Dzieje się tak, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że zabraknie gazu między 2 a 3 nad ranem. Szczęśliwcy mają zainstalowany w samochodzie system DuoControl. Jest to urządzenie, które automatycznie przełącza na drugą butlę, jeśli skończy ci się paliwo w tej pierwszej. Dzięki temu nie trzeba wychodzić na mróz. W ten sposób masz podłączone obie butle w tym samym czasie i możesz spać spokojnie do rana. Aby ułatwić śledzenie poziomu gazu w butlach, dostępne są specjalnie zaprojektowane wskaźniki poziomu gazu, taki jak IGT GAS VIEW.

Chcesz dowiedzieć się więcej o DuoControl? Sprawdź nasz wcześniejszy artykuł!

9. Detektor gazu i sprawny przewód kominowy mogą uratować życie!

Ważne jest, aby zaopatrzyć się również w detektor gazu. Ostrzeże on o niebezpiecznych wyciekach gazu, które mogą mieć katastrofalne skutki dla zdrowia podczas snu. Podczas spalania gazu wytwarzany jest tlenek węgla. Musi on być bezpiecznie odprowadzany z przestrzeni mieszkalnej. Zaleca się sprawdzenie, czy komin i cały system odprowadzający gazy spalinowe z grzejnika gazowego działa prawidłowo.

10. Ładowanie akumulatora z paneli słonecznych, niezbędna konserwacja baterii i urządzenia.

Panele słoneczne również nie radzą sobie dobrze z zimą. Słońce świeci tylko przez krótki czas i często jest pod chmurką, a jeśli spadnie śnieg i pokryje panele, wydajność paneli jest znikoma. Z drugiej strony, zużycie energii elektrycznej jest wyższe niż latem. Częściej i dłużej świeci się światło, do tego dochodzi całodobowy wentylator, który rozprowadza ciepłe powietrze z nagrzewnicy po całym samochodzie. Akumulator nie jest w stanie wystarczająco się naładować. Jeśli wybierasz się gdzieś "na dziko", nie wytrzymasz długo z podstawową konfiguracją solarną. 

W przypadku dłuższych pobytów zalecamy poszukanie połączenia 220 V. Akumulator kwasowo-ołowiowy nigdy nie powinien być całkowicie rozładowany! Bardzo na tym cierpi. Może nawet ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu. Już po kilku "rozładowaniach" następuje tak zwane zasiarczenie, które uniemożliwia ponowne naładowanie. Niestety taki akumulator nadaje się tylko do wyrzucenia. Jeśli chcesz zaszaleć, musisz użyć generatora.

Podobał Ci się ten post? Podaj dalej...



Porównanie produktów zamknij

Produkt został dodany do listy porównania.

Nie masz jeszcze u nas konta?

Zarejestruj się i korzystaj z
naszych benefitów

  • Historia zakupów
  • Szybsze składanie zamówień
  • Przechowujemy dla Ciebie paragony
  • Korzystne oferty

Pliki cookie

Używamy plików cookie, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie Twojego ulubionego sklepu internetowego, dostosować zawartość stron do Twoich potrzeb, do celów statystycznych i marketingowych oraz personalizacji reklam od Google i innych firm. Klikając przycisk „Zezwól na wszystkie”, wyrażasz zgodę na ich zbieranie i przetwarzanie, a my zapewnimy Ci najlepsze doświadczenia zakupowe.

Twoje ustawienie plików cookie

Tutaj masz możliwość dostosowania plików cookies zgodnie z własnymi preferencjami, a później bardziej szczegółowo ustaw lub wyłącz w dowolnym momencie w stopce witryny.

Techniczne pliki cookies są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i wszystkich oferowanych przez nią funkcji.

Personalizujemy na podstawie towarów, które oglądasz. Dostosowujemy również wyświetlane treści do tego, co Cię interesuje.

Te pliki cookies pozwalają nam mierzyć wydajność naszej strony internetowej, a za pomocą uzyskanych danych możemy następnie poprawić przyjemność z zakupów dla naszych klientów.

Te pliki cookie są wykorzystywane przez sieci reklamowe i społecznościowe, w tym Google, do przesyłania danych osobowych i personalizowania reklam, aby były one interesujące dla użytkownika.