Zamarznięty bojler? Kosztowne doświadczenie
Jeśli wiesz, jaki sprzęt wybrać, Twoje wakacje mogą być jednocześnie pełne przygód i komfortowe. Mycie rąk, zmywanie naczyń, a nawet branie prysznica - ciepła woda przydaje się częściej, niż mogłoby się wydawać podczas podróży kamperem. Z naszego wcześniejszego artykułu wiesz już, jak działają podgrzewacze wody lub bojlery, ale jak dbać o bojler, aby zapewnić jego jak najdłuższą żywotność? Dowiedz się tego z naszego nowego artykułu!

Zimowanie przyczepy kempingowej jest czynnością niezbędną do uniknięcia kosztownych napraw. Jeśli tego nie zrobisz, możesz narazić się na dziesiątki tysięcy złotych straty i tygodnie oczekiwania na odbiór z warsztatu.
Aby przeprowadzić konserwację podgrzewacza wody, musisz najpierw zrozumieć, jak działa to urządzenie. Podgrzewacze wody w kamperze działają podobnie jak podgrzewacze wody w domach. Element grzewczy podgrzewa wodę w zbiorniku. Po odkręceniu kranu z ciepłą wodą jest ona pobierana ze zbiornika i wypływa z kranu lub prysznica. Gdy gorąca woda jest pobierana ze zbiornika, zimna woda jest dodawana do zbiornika i ponownie podgrzewana. Jeśli podgrzewacz wody w kamperze jest włączony, będzie on podgrzewał wodę tak długo, jak aktywnie korzystasz z ciepłej wody lub dopóki temperatura wody nie spadnie poniżej domyślnego ustawienia temperatury.

Większość bojlerów kempingowych zasilanych jest energią elektryczną lub gazem. W niektórych modelach możliwe jest jednoczesne korzystanie z energii elektrycznej i gazu w celu przyspieszenia podgrzewania wody. Docenią to szczególnie ci, którzy planują naprzemienne pobyty na kempingu i w tak zwanej "dziczy".

Jeśli jest jedno zdanie, które powinno utkwić w pamięci właściciela przyczepy kempingowej, to jest to - wyłącz bojler przed zimą! W przypadku większości systemów jest to kwestia jednokrotnego przekręcenia zaworu spustowego. Większość artykułów i porad dotyczących zimowania przyczepy kempingowej koncentruje się na przedmuchiwaniu rur wodnych za pomocą kompresora, aby nie pozostała w nich woda. Opróżnienie bojlera powinno być jednak najważniejszym krokiem.

Przed opróżnieniem bojlera należy upewnić się, że pompa wody jest wyłączona. Po opróżnieniu należy otworzyć wszystkie krany do pozycji pomiędzy ciepłą i zimną wodą, aby odpowietrzyć system. Dopiero wtedy można wypompować wodę z poszczególnych kranów.
Wszystkie bojlery w pojazdach kempingowych wymagają przynajmniej minimalnej konserwacji, aby zapobiec awariom spowodowanym gromadzeniem się zanieczyszczeń. Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek konserwacji najlepiej jest zapoznać się z instrukcją obsługi, którą zawsze dołączamy do szczegółów produktu, i zawsze upewnić się, że bojler jest odłączony od zasilania i schłodzony. Należy pamiętać o wyłączeniu pompy. Większość podgrzewaczy wody posiada zawór spustowy, który również należy otworzyć. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby przeprowadzić tę konserwację, zadzwoń do nas w celu omówienia konserwacji lub umów się na wizytę serwisową z naszymi technikami.

Płukanie bojlera w przyczepie kempingowej jest bardzo ważne, aby usunąć brud i osadzający się kamień. Jeśli regularnie korzystasz z kampera, zalecamy płukanie co najmniej 4 razy w roku. Jednocześnie powinna to być istotna część przed zimowaniem. Przed płukaniem należy najpierw upewnić się, że bojler jest wyłączony, a woda zimna. Następnie użyj normalnej wody i pozwól przepłukać wszystkie rury.

Rury wodne w przyczepach kempingowych i kamperach są niemal idealną pożywką dla zarazków, bakterii i szkodliwych mikroorganizmów. Legionella i E. Coli to tylko dwie najbardziej znane z wielu szkodliwych bakterii, które nie przyniosą nic dobrego Twojemu organizmowi. Czyszczenie rur wodociągowych powinno odbywać się co najmniej dwa razy w roku. Pierwszym krokiem jest podstawowe czyszczenie, w którym pozbywamy się osadów. Drugim krokiem jest odkamienianie rur, a ostatnim krokiem jest dezynfekcja wody. Bardzo ważne jest przestrzeganie powyższej kolejności. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o czyszczeniu rur, sprawdź nasz wcześniejszy artykuł. Jednym z najczęściej używanych środków chemicznych do dezynfekcji i konserwacji wody jest Certibox.

Powinieneś dokładnie rozważyć tę czynność i zapoznać się z instrukcją, aby niepotrzebnie nie stracić gwarancji lub w inny sposób nie uszkodzić funkcji kotła. Twoim celem powinno być sprawdzenie, czy nie ma korozji. Wspomniany wcześniej środek do czyszczenia rur wodnych może być dobrą i nieagresywną pomocą. Jeśli jakakolwiek interwencja mechaniczna okaże się wadliwa, lepiej skonsultować się z technikiem serwisowym lub od razu umówić się na spotkanie z nami.

Ten mały szczegół można sprawdzać co tydzień lub co miesiąc, w zależności od tego, jak często kamper jest używany. Sprawdź wentylację wokół podgrzewacza wody. Wytrzyj go i sprawdź, czy nie gromadzi się na nim brud.
Jeśli posiadasz bojler gazowy, to ma on rurę palnika (czasami nazywaną kominem). Gaz wchodzi do tej rury i po zapaleniu wytwarza wymagane ciepło. Jeśli nie korzystałeś z przyczepy kempingowej przez dłuższy czas, oczyść palnik z brudu, robaków lub pajęczyn za pomocą kompresora lub szczotki z nylonowym włosiem. Jeśli w rurce znajduje się brud, może się on zapalić i zniszczyć bezpiecznik termiczny. Kocioł nie będzie wtedy działał do czasu wymiany bezpiecznika. Ta drobna czynność może zaoszczędzić czas, pieniądze i zapobiec zimnym prysznicom.
Bojlery kempingowe są jak wiele innych urządzeń w kamperze. Życie bez nich jest trudne, dlatego ich konserwacja jest niezbędna. Bojler nie jest skomplikowanym gadżetem, więc zalecamy nauczenie się kilku podstawowych czynności i wykonywanie ich z żelazną regularnością.
TEMAT MIESIĄCA: Jak dbać o bojler (nie tylko) zimą?
