Meble do przyczepy kempingowej Mazlik - część 1
W ostatnim artykule z naszej serii Przebudowa furgonetki Mazlik pokazaliśmy wyściełanie furgonetki. W dzisiejszym artykule powrócimy do montażu konstrukcji pod meble i urządzenia. Ponieważ furgonetka oferuje ograniczoną przestrzeń, konieczne było bardzo dokładne zaplanowanie lokalizacji łóżka, prysznica i aneksu kuchennego, wybranie odpowiednich materiałów do ich budowy i zamocowanie ich w przestrzeni ładunkowej furgonetki. Konwersja furgonetki na samochód kempingowy powoli dobiega końca wraz z montażem mebli.
Budowa podstawowej konstrukcji
Ukończenie izolacji podłogi było warunkiem wstępnym dla Klary i Honzy do rozpoczęcia prac nad meblami. Duża część mebli w części mieszkalnej jest przymocowana do podłogi.
Pierwszym zadaniem było zbudowanie łóżka z tyłu furgonetki, z którego Honza i Klára chcieli następnie przejść do kabiny kierowcy. Po długich rozważaniach Honza i Klara ostatecznie zdecydowali się na łóżko o szerokości 140 cm, co później okazało się właściwą decyzją. W przestrzeni pod łóżkiem Klara i Honza będą przechowywać zbiornik wewnętrzny Fiamma 70 lub akumulator trakcyjny.
Po zaplanowaniu położenia i rozmiaru przyszłego łóżka, zaczęli zastanawiać się, z czego wykonają konstrukcję i jak przymocują ją do furgonetki. Ostatecznie zwycięskim materiałem okazały się płyty OSB i pryzmy drewna, zarówno ze względu na wagę i dobrą obrabialność, jak i cenę.
Klára i Honza użyli płyt OSB o grubości 15 mm i drewnianych pryzm o wymiarach 60 x 40 mm. Wujek Kláry, który wykonał metalowe wsporniki, pomógł im przymocować konstrukcję do belek w furgonetce. Przymocowanie belek do ścian furgonetki ułatwił fakt, że oryginalne belki montażowe w furgonetce miały 4 gotowe otwory do mocowania, dokładnie w odstępie 140 cm, którego potrzebowali Honza i Klara.
Gdy Klara i Honza przymocowali konstrukcję do podłogi i belek, zaczęli dopracowywać ostateczny wygląd łóżka. Ponieważ chcieli mieć rozkładaną sofę z miejscami do siedzenia, musieli stworzyć stopień, aby przymocować stół do furgonetki, a następnie wyciąć płyty OSB o grubości 12 mm na ruszt łóżka.
Kabina prysznicowa
Gdy Klara i Honza skończyli konstruować łóżko, przeszli do kabiny prysznicowej. Postanowili również wykonać ją z płyt OSB. Stworzyli więc dwie ścianki prysznicowe - jedną w kierunku łóżka, a drugą w kierunku ściany bocznej. Przymocowanie ściany do łóżka było łatwe, ponieważ połączyli ją bezpośrednio z łóżkiem i przymocowali do podłogi poniżej. Druga płyta OSB została przymocowana bezpośrednio do belek furgonetki za pomocą wkrętów samowiercących. Obie płyty połączono ze sobą za pomocą kątowników ze stali nierdzewnej.
Zabudowa kuchenna
Podobnie jak inne osoby przerabiające samochody dostawcze, Honza i Klara musiały dokładnie zaplanować wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Znalazło to odzwierciedlenie w trudnościach w planowaniu konstrukcji szafek kuchennych. Klára i Honza zaczęli budować konstrukcję od prysznica i wanny w kierunku kabiny kierowcy i pasażera. Obok kabiny prysznicowej przy ścianie zostanie umieszczona umywalka, a pod nią przenośna toaleta chemiczna Thetford. Wreszcie, wzdłuż ściany oddzielającej kabinę kierowcy i pasażera od części mieszkalnej, zostanie umieszczona kuchnia.
Zaplanowanie kuchni w części mieszkalnej było największym wyzwaniem dla Honzy i Klary. Ponieważ fotele kierowcy i pasażera są pochylone do tyłu, aby zapewnić wygodę, Klara i Honza mieli więcej miejsca przy podłodze, podczas gdy na wysokości pasa przestrzeń na kuchnię była już dość wąska.
Honza i Klara stworzyli zatem pierwszą półkę z płyt OSB w pobliżu podłogi, która posłuży jako podstawa dla szafki kuchennej, a także jako przegroda między kabiną kierowcy a częścią mieszkalną furgonetki.
Z tej półki można było następnie przystąpić do budowy szafki kuchennej i ściany do wymaganej wysokości. Dzięki temu, że dolna półka była głębsza niż reszta zabudowy kuchennej, Klara i Honza byli w stanie maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń, która jest tak ważna w kamperze. Dzięki temu w ich kamperze będzie dużo miejsca do przechowywania.
Dla Honzy i Klary pomocne było to, że ich przyjaciele właśnie pozbywali się starej szafy. Mogli więc wykorzystać deski z szafy do przebudowy vana. Na przykład, użyli jednej z większych desek jako części ścianki działowej między kabiną kierowcy a kuchnią.
Po zbudowaniu ściany kuchennej można było wreszcie przymocować blat kuchenny do przygotowanej konstrukcji, którą Honza i Klara przycięli do wymaganych wymiarów. Następnie wycięły otwór na płytę grzewczą i zlew. Na koniec po prostu uszczelniły ostre krawędzie blatu. Część mieszkalna furgonetki Mazlík powoli nabiera kształtów.
Na koniec chcielibyśmy zaprosić do śledzenia Instagrama Klary i Honzy @vanstudentslife, gdzie można śledzić aktualności z przebudowy i ciekawe posty z podróży vanem.